سکس تراپی و افزایش صمیمیت زوجین

توسط مشاورهدر 3 بهمن 1401

سکس تراپی بخشی از روان‌ درمانی است که بر روی اختلالات و مشکلات جنسی تمرکز دارد. در سکس درمانی، می‌توانید دغدغه‌‌های خود در مورد عملکرد جنسی، احساسات جنسی و نگرانی از مشکلات جنسی را مطرح کنید. این جلسات می‌تواند به صورت زوج یا فردی برگزار شود. نکته بسیار مهم این است که می‌توان به سکس تراپیست حتی در دوران پیش از ازدواج نیز مراجعه کرد و آموزش‌های کارآمدی را در این رابطه داشت.

سکس تراپیست، روانشناس بالینی یا روانپزشکی است که در حوزه سکس تراپی آموزش دیده و مدارک مورد نظر را دریافت کرده است. تعداد جلسات درمان بستگی به مشکل مراجعین دارد و گاهی مشکل طی 1 الی 2 جلسه برطرف شده و گاهی می‌تواند طولانی بوده و تا سال‌ها زمان ببرد. مشکل در روابط زناشویی می‌‌تواند منجر به از دست دادن اعتماد به نفس و تأثیرات منفی دیگر در زندگی افراد شود.

سکس تراپی چیست؟

لذت بردن از رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین نیازهای روانی و جسمی انسان به شمار می‌‌رود. زمانی که رابطه جنسی با مشکلی مواجه ‌شود، افراد چه از نظر روانی و چه از نظر جسمی دچار مشکل می‌شوند و احساس می‌کنند چیزی در رابطه کم است. سکس درمانی به افراد کمک می‌کند تا درک درستی از نیازها و خواسته‌های جنسی خود داشته باشند.

سکس تراپیست‌ها معمولاً از روش‌هایی که “تمرکز حسی” نامیده می‌شود برای درمان مشکلات جنسی استفاده می‌کنند. در این تمرینات که با لمس غیرجنسی شروع می‌شود، هر دو طرف را تشویق می‌کند تا بیان کنند که چگونه دوست دارند لمس شوند. هدف این است که به هر دو طرف کمک شود تا بفهمند دوست دارند چگونه با آنها ارتباط برقرار شود.

در طول جلسات سکس درمانی چه اتفاقی می‌افتد؟

جلسات تراپی با بیان مشکل توسط مراجعه کننده آغاز می‌شود. مشکلات جنسی می‌تواند بسیار پیچیده باشد و درمانگر نیاز دارد تا جایی که ممکن است، از تمام جزئیات مطلع شود. باید بتوانید با دقت تمام مشکل خود را برای سکس تراپیست خود توضیح دهید، بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از شروع جلسه، نگرانی‌های خود را در ذهن مرور کنید تا در جلسه با سرعت و دقت بالاتری به بیان مشکل بپردازید. زمانی که درمانگر متوجه مشکل شد، با شما به بررسی راه‌‌حل‌های ممکن می‌پردازد.

درک می‌کنیم که صحبت در مورد مسائل و مشکلات جنسی می‌تواند تا چه اندازه‌ای سخت باشد؛ اما باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا نگرانی و مشکلات خود را به زبان بیاورید. بخش بسیار مهمی از مشکلات و عملکرد جنسی افراد تحت تأثیر اضطراب شدید یا باورهای غلط است. سکس درمانی می‌تواند به شما در حل این مشکلات کمک کند.

اگر مشکل شما فردی نیست و به رابطه شما و همسرتان مربوط می‌شود، توصیه می‌‌کنیم به صورت زوج در جلسات شرکت کنید؛ زیرا ممکن است درمانگر تکالیفی بدهد که نیاز به مشارکت هر دو شما داشته باشد. بخشی از تکالیف درمانی می‌تواند شامل موارد زیر شود:

 •   تمرینات ارتباطی با همسرتان
 •   تمرکز کردن بر روی احساسات در هنگام برقراری رابطه جنسی
 •   تماشای فیلم‌‌های آموزشی در مورد رابطه جنسی
 •   تغییر نحوه تعامل با یکدیگر در محیط خانه

سکس تراپی معمولاً درمان کوتاه مدت است؛ حتی برخی مشکلات ممکن است در دو یا سه جلسه حل شود. البته مشارکت و همکاری مراجعه کننده اهمیت بسیار زیادی دارد. به یاد داشته باشید که برخی موارد ممکن است نیاز به جلسات زیادی داشته باشد، بنابراین نباید صبر خود را از دست دهید و تمرکز خود را بر روی انجام تکالیفتان قرار دهید.

مشکلات جنسی ممکن است به دلیل مسائل جدی باشد؛ مثلاً اضطراب یا افسردگی بر روی میل و عملکرد جنسی انسان تأثیر می‌گذارد. در صورتی که مشکل جنسی، به دلیل وجود اختلالات روانی نظیر اضطراب و افسردگی بود، باید سکس تراپیست توجه و تمرکز خود را در وهله اول متوجه درمان اختلال روانی کند. در مرحله بعدی می‌توان به چالش‌‌های جنسی پرداخت. گاهی اوقات ممکن است مشکلات جنسی به دلیل بروز مشکلات جسمی و فیزیکی باشد.

چگونه سکس تراپی به ما کمک می‌کند؟

سکس تراپیست و بهبود روابط زناشویی

سکس درمانی روشی فوق‌العاده کارآمد است و 93 درصد از زوج هایی که از این درمان استفاده کرده‌اند، می‌گویند که زندگی جنسی آنها بهبود یافته است. اگر مشکلات جنسی افراد را از تشکیل خانواده باز می‌دارد، سکس درمانی می‌تواند مشکلات روحی و جسمی آنها را برطرف کرده و کمک کند تا زندگی زناشویی موفقی داشته باشند.

در طول جلسات درمانی هیچ معاینه پزشکی انجام نمی‌شود و هیچ تماس فیزیکی با بیمار برقرار نخواهد شد. در بسیاری از موراد، اولین کاری که سکس تراپ انجام می‌دهد این است که افراد را برای یک معاینه فیزیکی و یا انجام برخی تست‌‌ها، به متخصص مربوطه ارجاع دهد. برخی از مشکلات جنسی ترکیبی از مشکلات فیزیکی، روانی و اجتماعی هستند و ممکن است یک راه‌‌حل پزشکی داشته باشند. به گفته سکس تراپ‌ها، عواملی مانند عوارض جانبی داروها، مشکلات گردش خون و اختلالات هورمونی، علت برخی از رایج‌‌ترین نگرانی‌‌های مراجعه کنندگان هستند.

چطور باید برای جلسه سکس درمانی آماده شد؟

قبل از این که به سکس تراپیست مراجعه کنید، بهتر است که خود را کمی آماده کنید. این آمادگی باعث می‌شود که جلسه اول صحبت شما با تراپیست بهتر و راحت‌تر پیش برود و در وقت صرفه‌جویی شود. علاوه بر این، با این روش می‌توانید تمام اطلاعات مورد نیاز سکس تراپیست را هم در اختیارش بگذارید. قبل از جلسه اول، به موارد زیر فکر کنید:

 • به جزئیات مشکل فکر کنید و آنها را یادداشت کنید، این که مشکلتان از چه زمانی شروع شد، آیا این مشکل همیشه وجود داشته یا موقتی است. متخصصینی که برای حل مشکلتان به آنها رجوع کرده‌اید و اگر درمانی را امتحان کرده‌اید، روش درمان و نتایج آن را نیز یاداشت کنید.
 • اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله شرایط پزشکی یا استرس‌ها یا تغییرات اخیر در زندگی‌تان.
 • تمام داروهایی که مصرف می‌‌کنید، شامل مواد مخدر، ویتامین‌‌ها، مکمل‌‌ها و یا داروهای گیاهی و مقدار این داروها را هم لیست کنید.
 • سوالات و نگرانی‌ها در مورد زندگی جنسی‌تان را هم لیست کنید تا در جلسه با سکس تراپیست تا چیزی را فراموش نکنید.

سکس تراپیست کیست؟

سکس تراپ‌ها معمولاً روانشناس و روانپزشکان مجاز، مددکاران اجتماعی، مشاوران خانواده و ازدواج یا تراپیست‌های دارای مجوز هستند. آنها علاوه بر آموزش‌های پایه، آموزش‌های پیشرفته در رابطه با سلامت رابطه عاطفی و جنسی هم دیده‌اند. سکس تراپی یک نوع روان درمانی است؛ یعنی بر خلاف باورهای اشتباهی که وجود دارد، سکس تراپ‌ها فقط و فقط با افراد صحبت می‌کنند. در طول جلسات درمانی هیچ تماس یا ارتباط جنسی یا معاینه ای وجود ندارد. باید مطمئن شوید که سکس تراپ نکات زیر را دارا باشد:

 • قادر به صحبت آزادانه با او بدون محدودیت موضوع و انتخاب باشید
 • اطلاعات محرمانه باقی خواهد ماند
 • شما را بدون تعصب و پیش داوری کمک می‌کند

چه زمانی سکس درمانی توصیه می‌شود؟

در ادامه قسمت از مقاله سعی داریم به مواردی اشاره کنیم که برای حل آن‌ها می‌توانید به سکس تراپ مراجعه کنید. فراموش نکنید که مشکلات رابطه‌ به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود و باید برای درمان آنها به سرعت اقدام کنید.

 1. استرس یا اضطراب در مورد سکس

ممکن است نگرانی‌ و اضطراب‌هایی در مورد رابطه جنسی داشته باشید. این استرس گاهی به قدری زیاد می‌شود که برای رابطه جنسی با شریک زندگی مشکل ایجاد می کند.

 1. بی‌تمایلی به سکس (سردمزاجی) یا تمایلات جنسی نامتعارف

ممکن است شما یا شریک زندگیتان به یک اندازه تمایل به برقراری رابطه جنسی نداشته باشید. این موضوع خود را در تعداد دفعات نیاز به سکس نمایان می‌شود و ممکن است این حس را به شریک جنسی‌تان بدهد که شما به او بی‌تمایل هستید که یک حس عدم امنیت در او ایجاد کند. بروز چنین حسی در شما یا شریک زندگیتان می‌تواند مشکلات و چالش‌های عاطفی و جنسی زیادی را ایجاد کند.

 1. مشکل نعوظ

ممکن است شما به سادگی از نظر جنسی تحریک نشوید و یا بر عکس چیزهای خیلی عادی و نرمال شما را تحریک کند. مشکل نعوظ علاوه بر مسائل فیزیکی، ممکن است ناشی از مسائل روانشناختی هم باشد؛ مسائلی مثل استرس، کار یا فشارهای روانی، مشکلات عاطفی از این دسته هستند. سکس تراپی می‌تواند یکی از گزینه‌های درمانی در مورد اختلالت نعوظ باشد.

 1. زود انزالی

این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و گاهی حل مشکل زود انزالی به ترکیبی از روش‌های درمانی نیاز دارد. اگر این مشکل ریشه در مسائل روانشناختی داشته باشد، سکس درمانی می‌تواند کمک کننده باشد. در مشاورلایو می‌توانید با بهترین روانشناسان در سراسر کشور آشنا شوید، با آنها به صورت آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

 1. اعتیاد به سکس یا پورنوگرافی

تمام سکس تراپ‌ها درمان این مشکل را قبول نمی‌کنند؛ اما برخی از آنها برای کمک به افراد برای مقابله با رفتارهای اعتیادآور مربوط به رابطه جنسی آموزش‌ دیده‌اند.

 1. سوء استفاده جنسی

افرادی که قربانی آسیب‌ها و سوء استفاده‌های جنسی می‌شوند، اغلب با چالش‌‌هایی در مورد سکس و روابط جنسی مواجه خواهند شد. سکس تراپ تا حد زیادی می‌تواند به حل این مشکل در قربانیان سوء استفاده‌های جنسی کمک کند.

 1. گرایش جنسی یا هویت جنسیتی

افراد زیادی وجود دارند که در تعیین یا پذیرش گرایش جنسی خود مشکل دارند. این افراد در زندگی جنسی خود مشکلات بزرگی خواهند داشت. سکس تراپی می‌تواند به این افراد در پیدا کردن هویت جنسی و پذیرش آن، کمک کند.

 1. نزدیکی دردناک

این مورد برای خانم‌ها اتفاق می‌افتد و درد زیادی را در زمان دخول و حین رابطه جنسی تجربه می‌کنند. اگر چه درد هنگام مقاربت می‌تواند ناشی از مشکلات پزشکی باشد؛ اما گاهی رد پای مشکلات و مسائل روانی هم در مشکل دخول دردناک دیده می‌شود. نزدیکی دردناک گاهی اوقات می‌‌تواند مربوط به استرس یا اضطراب در رابطه با سکس باشد.

 1. مشکلات تصویر بدنی (ذهنیت هر شخص از اندام خود) یا اعتمادبه‌نفس

این مشکل در شرایطی وجود دارد که افراد ارزش بالایی برای جذابیت جنسی و فیزیکی قائل می‌شوند. این ذهنیت در افراد این استرس را ایجاد می‌کند که آیا اندام آنها از نظر شریک جنسی خود جذاب است یا نه. این استرس بزرگ بر اعتمادبه‌نفس آنها هم تأثیر می‌گذارد و در نهایت باعت می‌شود که حس ارزشمندی فرد به چالش کشیده شود.

 1. تغییرات جنسی مربوط به شرایط زندگی

ممکن است حس کنید که به دلایل مختلف مثل بچه‌‌دار شدن، پیری، شرایط پزشکی و یا حتی به دلیل تغییراتی مثل شغل جدید یا تغییر محل زندگی، نیاز متفاوتی دارید. به عبارتی تعییرات در زندگی شما بر روی میل جنسی شما تأثیر می‌گذارد. سکس تراپی به شما کمک خواهد کرد تا خودتان را با این مشکلات تطبیق دهید.

 1. زندگی جنسی خسته کننده و کشف فعالیت‌‌های جنسی جدید

شما و یا شریک زندگیان ممکن است علاقه ‌مند به امتحان چیزهای تازه در رابطه جنسی باشید؛ یا این که دیدگاه شما نسبت به تک همسری بودن یا میزان تعهد در رابطه تغییر کند. این مسائل در زندگی جنسی شما منعکس خواهند شد و با کمک سکس درمانی می‌توانید دیدگاه بهتری نسبت به این تغییرات داشته باشید.

 1. نارضایتی جنسی

ممکن است در نقطه‌ای زندگی جنسی خود احساس نارضایتی داشته باشید و حس کنید در این رابطه گیر افتاده‌اید؛ ولی دلیل این احساس را ندانید. حتی ممکن است علاقه‌مند باشید که جنبه‌‌های جدید روابط جنسی خود را بررسی کنید و نمی‌دانید که از کجا شروع کنید. در این مواقع یک فرد متخصص می‌تواند به بررسی جوانب مختلف زندگی جنسی شما و حل مشکلات احتمالی آن کمک زیادی بکند.

 1. خانم‌هایی که در رسیدن به ارگاسم مشکل دارند

متأسفانه درصد نه چندان کمی از خانم‌ها هیچ وقت، در زندگی جنسی خود ارگاسم را تجربه نمی‌کنند؛ یا این که حس نابرابری با آقایان را دارند. گاهی می‌بینیم که برخی از مردها، اهمیت زیادی به لذت جنسی و ارگاسم خانم‌ها نمی‌دهند. در عمل، به ارگاسم رسیدن خانم‌ها کمی سخت‌تر و پیچیده‌تر از مردهاست. اگر با این مشکل مواجه هستید، سکس تراپی می‌تواند گزینه خوبی برای حل آن باشد.

 1. بهبود یافتگان سرطان سینه یا سرطان پروستات

برخی شرایط پزشکی خاص، می‌توانند تأثیر مستقیمی بر عملکرد جنسی فرد داشته باشند. برای مثال، بعد از درمان برخی سرطان‌ها مانند سرطان سینه فرم بدن فرد ممکن است تغییر کند و اعتمادبه‌نفس و زندگی جنسی فرد آسیب ببیند. سرطان پروستات در مردان نیز می‌تواند بر عملکرد جنسی آنها تأثیر بگذارد. بخاطر همین بهتر است بعد از درمان سرطان، به سکس تراپیست مراجعه شود.

 1. مشکلات تکنیکی

راه‌های زیادی برای بالا بردن هیجان و لذت بیشتر در رابطه جنسی وجود دارد. تکنیک‌ها و پوزیشن‌های تکراری در سکس، می‌تواند آن را کسل کننده کند و کاهش میل جنسی را در پی داشته باشد. صحبت با سکس تراپ می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

 1. فتیش ها

فتیش یا یادگارپرستی یه یک وضعیت روان شناختی گفته می‌شود که در آن یک شی خاص باعث تحریک جنسی یا حتی ارضا جنسی در فرد شود. یکی از شناخته‌شده‌ترین این اختلال، فوت فتیش یا فتیش پا است. فتیش ریشه روانی دارد و ممکن است برای شریک جنسی قابل قبول نباشد.

 1. واژینیسموس

به حالتی که در آن عضلات اطراف واژن در تماس با اشیا یا آلت تناسلی مرد به طور غیرارادی منقبض شوند واژینیسم گفته می‌شود. انقباض عضلات منجر به تنگ شدن واژن شده و به دنبال آن احساس ناراحتی، سوزش، درد و مشکلاتی در هنگام هرگونه نفوذ به واژن مانند دخول دردناک ایجاد می‌کند. همچنین این انقباض‌های غیرارادی می‌توانند باعث عدم امکان دخول شوند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید